V kouření marihuany česká mládež vede, číhají na ni ale i další nástrahy!!!

10.03.2011 10:50
Téměř polovina mladých Čechů ve věku 15 až 19 let někdy vyzkoušela marihuanu nebo hašiš, 22 procent tyto drogy užívá pravidelně. V porovnání s ostatními evropskými zeměmi jsme na špici pomyslného žebříčku. Na předních místech jsou spolu s námi Anglie a Francie, kde jsou čísla podobná.  
Ilustrační foto.
S marihuanou nebo hašišem má v Česku zkušenost téměř poloviny mladých mezi 15 a 19 lety. Ilustrační foto. foto: Profimedia.cz

Obrovský nárůst užívání lehkých drog nastal v České republice po roce 1989, nyní dochází pozvolna ke stagnaci. 

Zatímco v roce 1995 užívalo pravidelně konopné drogy 6,4 procenta mladých Čechů, o čtyři roky později to bylo už 16,2 procenta. "I pak číslo stoupalo, v roce 2003 bylo v ČR 23,2 procent pravidelných uživatelů konopných drog," informoval lékař specializující se na rizikové chování mládeže Pavel Kabíček. Do loňského roku číslo pokleslo na 21,8 procenta.

Počet mladých kuřáků se v posledních letech výrazně nemění. Liší se ale poměr chlapců a dívek. Zatímco mezi chlapci jich ubylo, u dívek nastala opačná situace. Mladí Češi se nevyhýbají ani alkoholu, třikrát a vícekrát během měsíce se jich opije téměř pětina. - čtěte Dívky pijí jako chlapci, kouří dokonce víc

Zneužití návykových látek je jedním z rizikových druhů chování, které způsobují většinu úmrtí mladých lidí mezi 15 a 19 lety. V loňském roce zapříčinily 183 z celkového počtu 248 úmrtí.

Kromě zneužití návykových látek patří mezi rizikové faktory psychosociální problémy, nejčastěji se jedná o agresivitu, poruchy chování, kriminalitu, sebepoškozování a sebevražedné chování.

Odborníci upozornili i na další problémy. Ty podle nich přináší předčasný začátek sexuálního života spojený ve větší míře se střídáním partnerů. "To se projevuje ve vyšším výskytu pohlavně přenosných nemocí a nechtěných těhotenství," uvedl Kabíček.

Dívčí problém: Jsem tlustá
Velmi závažným problémem mladých lidí, zejména dívek, je správné stravování. Podle informací Českého statistického úřadu trpí v České republice šest procent dívek a 0,6 procenta chlapců některou z poruch příjmu potravy.

Podle výzkumů každá dvacátá dívka není spokojena se svou postavou. "Dívky si často připadají tlusté, nemotorné a oškliví se samy sobě," popsala nutriční terapeutka Dana Růžičková z poradenského centra Výživa dětí.

Dívky se kvůli těmto pocitům často začnou svou postavou nepřiměřeně zabývat, důsledkem bývají onemocnění mentální anorexie a mentální bulimie. Zatímco anorektičky výrazně omezují příjem potravy, bulimičky naopak trpí záchvaty přejídání, které potom kompenzují zvracením nebo použitím projímadel.

Důsledkem nepřiměřeného hladovění, kdy dívky mohou svůj denní příděl potravy snížit například na jedno jablko a sklenici vody, bývá radikální úbytek na váze. Mladé dívky zhubnou například na polovinu své původní hmotnosti, váží leckdy i méně než 30 kilogramů.

Mentální anorexie i bulimie s sebou přináší závažná zdravotní rizika, u nejvážnějších případů může dojít až ke kolapsu organismu nebo smrti. Dochází ke zpomalení růstu, snížení obranyschopnosti organismu, snižuje se schopnost soustředění, učení i vidění.

Nejrizikovějším pro vznik poruch příjmu potravy je období dospívání, kdy dochází k řadě fyzických i psychických změn. "Dívkám se začíná měnit postava, zaoblují se boky, rostou prsa, zesilují stehna a zadeček. Tento fakt některé dívky nedokáží akceptovat," vysvětlila Růžičková.

Hranice, kdy se poruchy příjmu potravy začínají mezi mladými objevovat, se ale každým rokem snižuje. Výjimkou nejsou nyní ani případy, kdy anorexií trpí dívky desetileté.

Podle Růžičkové hraje právě v tomto věku důležitou roli rodina, je třeba, aby dívky viděly správný model stravování i doma. Velmi citlivé jsou dívky také na poznámky ohledně jejich vzhledu a hmotnosti.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/v-koureni-marihuany-ceska-mladez-vede-cihaji-na-ni-ale-i-dalsi-nastrahy-1kb-/domaci.asp?c=A080910_161517_domaci_ban